2018. jún 24.

Interjú Guba Anikóval.

írta: Marylou2121
Interjú Guba Anikóval.

Motivációs videóval, sok hasznos, és ami a legfontosabb hiteles tanáccsal.

35114136_10214507865643715_1991987342050590720_n.jpg

Mivel foglalkozol?

Jelenleg személyi edzésekkel, csoportos órákkal, azaz funkcionális köredzések tartásával és táplálkozási tanácsadással foglalkozok a hét minden napján, amely számomra igazi kiteljesedést jelent.

Egyéni igényeket figyelembe véve szoktam, kizárólag TRX edzéseket is tartani.

Mit jelent számodra a sport?

Ha a sportra gondolok, akkor egyből az alábbiak jutnak eszembe:

  • testi-szellemi megtisztulás, felfrissülés, harmónia, egészség, életmód, kikapcsolódás, önismeret, kitartás, fejlődés.

Életem részévé vált már évek óta, ezért folyamatos önképzéssel próbálok egyre jobban elmélyülni a sport minden területén, hogy másokkal is megszerettessem és beiktassam az emberek életvitelébe. Ha mindenki megtalálja a magának megfelelő sportot, akkor könnyen kialakítható egy egészségesebb életforma.

Mindig ilyen fontos volt az életedben?

Valamilyen szinten igen.

Szerencsére egy sportos családból  származok: Apukám (†) is, Tesóm is és több családtagom is heti rendszerességgel sportol - főleg a focizás nyert náluk első helyet. Ennek köszönhetően én is megszerettem a mozgást. Ha nem is fociztam, de azért gyerekkoromban is aktívan mozogtam. Hol tánciskolában mutattam meg ritmusérzékemet, hol röplabda csapat aktív tagjaként vettem részt versenyeken, hol pedig Önkéntes Tűzoltói tagságommal jártam az országot a csapattal.

Mára inkább a súlyzós és a saját testsúlyos, illetve eszközös köredzések nyernek prioritást mind a saját, mind a megtartott edzéseimnél.

 

aniko_2.jpg

Mi motivált?

Gyerekkoromban az motivált, hogy élveztem amit csinálok, de nem tulajdonítottam nagy figyelmet a mozgás szervezetre, testre gyakorolt pozitív hatására. Csak mozogtam, mert tudtam, hogy alatta is és utána is jobban fogom magam érezni, mint ha a számítógép előtt ülnék órákig egy játékkal játszva.

Mi motivál jelenleg a midennapokban?

  • A mindennapokban szintén megmaradt az élvezet érzése.
  • Emellé társult még az is, hogy számos tanfolyam elvégzésével sokkal tudatosabban tudom alakítani az edzéseket.
  • Megtaláltam számomra imádott mozgásformát/formákat, és persze egyre jobban odafigyeltem testem jeleire, a helyes táplálkozásra, így az étkezéseimet is eköré építettem fel. Ennek köszönhetően látványos változásokat tudtam kihozni magamból, amely arra ösztönzött, hogy másoknak is segíthessek céljaik elérésében.

 

Mit üzensz annak aki halogat?

A halogatással csak azt érjük el, hogy minden nap küzdelem elé állítjuk magunkat  a változtatás és a beletörődés közti háborúban.

Napról napra több kifogást állítunk magunk elé, amivel próbáljuk elfogadni magunkat, pedig a belső hangunk a változtatást súgja nekünk.

Én csak azt tudom tanácsolni mindenkinek, felejtse el a halogatást, és felejtse el azt is, hogy belenyugszik a jelenlegi állapotába, főleg, ha nincs magával megelégedve.

Tudom, hogy minden kezdet nehéz, de aki mer lépni, az nyerni fog. Aki kitartó is tud maradni, az duplán fog nyerni. Tűzzön ki mindenki magának egy konkrét célt, amelyet lépésről lépésre, de el fog tudni érni kitartással, és egy kis külső segítséggel.

Itt jövünk mi, edzők, tanácsadók szóba.

 

Szigorú diétát tartasz? Versenydiétát?

Nem unalmasak az ehhez felhasznált alapanyagok ?

Nem félsz a sok hús elfogyasztásától?

Jelenleg igen, szigorú és egyben egészséges versenydiétán vagyok, hiszen sportfotózásra készülök.

Ez igazán nem a változatos étrendről szól az tény, de tudom miért van.

Azonban a mindennapjaimban a szervezetemnek szükséges tápanyagokat tartalmazó ételekkel tartom fent a súlyomat, az egészségemet, vitalitásomat. Ez annyiban rejlik, hogy próbálom a változatos étrendet is fenntartani. Hogy félek-e a sok hús fogyasztásától? Nem, mert ismerem a szervezetemet, tudom mire és mennyire van szüksége, és a húsok fogyasztása mellett számos más fehérjeforrást is beiktatok.

Mit javasolsz annak, aki nem versenyre készül de szeretne fitt alakot?

Tanácsadásaim során azt vettem észre, hogy számtalan hiányosság/helytelen informácó van az emberek fejében a táplálkozás terén, melyeknek köszönhetően emésztési zavarok, ételintoleranciák, egyéb problémák léphetnek fel.

Általános táplálkozási tudás megszerzése mellett ismerje meg önmagát!  Nézze, figyelje, írja fel testének reakcióit a bizonyos táplálékok bevitelét követően, ismerje meg metabolikus típusát!

Ezek alapján érdemes az étkezésének metodikáját felépíteni, ellentétben azzal, hogy a számtalan olvasott, látott diéták közül kiválaszt egy számára szimpatikusat és azt építi be táplálkozásába.

aniko_3.jpg

Különbség van a fogyókúra, az izom növekedést segítő, és az ezeket fenntartó diéták között?

Természetesen igen. Én azonban nem szoktam fogyókúráról beszélni, csak diétáról. Maga a fogyóKÚRA egy időintervallumot foglal magába - már negatív tényezőként nyert értelmezést-, a diéta pedig egy folyamatos, helyes étkezésre irányuló életformát, étrendet (akár egészséges, akár bármilyen ételintoleranciában szenvedő emberről is beszélünk).

 Tudnál erről pár mondatot mondani? Hogyan érdemes belekezdeni?

 

  • Egy megfelelő étrenddel és mozgással lehet fogyni, lehet izmot építeni és fent is tudjuk tartani a jelenlegi formát.
  • Itt az első lépés arról szól, hogy az életmódot változtató félnek mi a célja (fogyás, izomtömegnövelés, szintentartás).
  • Sokan egyszerre szeretnének izmot építeni és leszálkásítani. A kettő egyszerre nem megy - ha nincs izom, nincs mit leszálkásítani-
  •  Aki fogyni szeretne, annak kalóriadeficitet kell produkálnia, mindamellett kardió és súlyzós edzéseket is be kell iktatnia, hogy a felesleges zsírból történjen a fogyás. Aki izmot szeretne magára építeni, annak nagyon fontos a megfelelő időben, mennyiségben bevitt szénhidrát és fehérje a súlyzós edzések fontossága mellett.
  • A szintentartás lényege pedig ugyancsak a bevitt kalóriákról, a megfelelő minőségű és mennyiségű tápértékek és a vegyes mozgástípus figyelembe vételéről szól.

 26850461_10213365943536376_8280463727174868532_o.jpg

 Lehet ezt költséghatékonyan is kivitelezni?

Én ezt úgy mondanám, hogy létezik egy magasabb árkategóriájú egészséges életmód fenntartása, és létezik egy költséghatékonyabb megoldása is.

Például én imádom a Szafi által gyártott liszteket, de ugyanazt az ételt el tudom például készíteni egy sima apró szemű zabból is.

Az egészség nem mérhető pénzben, de fenntartható egy kis odafigyeléssel pénztárcának megfelelően.

 

Mennyit sportoljunk?

Ez kortól, egészségügyi, fittségi állapottól is függ.

Teljesen más egy idős korú embernek a sportolási szükséglete, mint például egy versenyzőnek, aki a felkészülésének utolsó hetében jár.

A mozgásszegény életmód mellett a túledzettség sem egészséges, tehát meg kell találni a kettő közötti állapotot jelenlegi állapotunkhoz mérten.

Tehát aki életében eddig semmit nem mozgott, annál már heti 2 alkalom is csodákra lesz képes az elején.

Tehát itt a rendszeres mozgást kellene beállítani a fokozatosság elvét követve. Átlagosan napi 20-30 perc mozgás van általánosan előírva, ami állhat egy biciklizésből, kutyasétáltatásból, rövid túrázásból, de akár egy HIIT edzésből is.

Aki pedig súlyzós edzést végez, annál érdemes 3 alkalmat edzőteremben eltölteni, de aki például fogyni szeretne, annak fontos ezt kiegészíteni aerob edzésekkel is.

  • Lényegében sportolj rendszeresen, örömmel, és ha teheted legyél sokat a szabadban is, friss levegőn!

Mit tegyen az aki nem szeret mozogni?

A mozgás lényege pont az, hogy felszabadulj, kiadd a mindennapi stresszt, élvezd amit csinálsz, és tegyél egészséged, fittségi szinted növelése érdekében.

Mindenképpen ajánlom a számtalan sok mozgásfajta kipróbálását, csoportos órákon való részvételt, hogy megtalálja mindenki a számára örömmel végzett mozgást.

Esetleg a baráti kör bevonásával is lehet ösztönözni magunkat az elkezdéshez.

Mennyire figyelsz a minőségre vásárláskor?

Amennyire csak lehet odafigyelek, hogy minőségi alapanyagokkal töltsem meg a hűtőt, illetve a pocakot. Folyamatosan figyelem az újabb recepteket, újabb termékeket a kedvenc  boltjaimban.

Ha pedig találok valami nem túl egészséges, de kecsegtető ételt vagy nassolnivalót, akkor arra törekszem, hogy azt a legegészségesebb formában otthon elkészítsem.

36052807_10214503794981951_6869770958404583424_n.jpg

Van valami tipped munka mellett hogyan oldhatjuk meg azt, hogy fittek maradjunk?

Nos ez sajnos sokmindenkinél nehéz megoldani a munka jellegéből fakadóan, de törekedni kell a rendszeres időközönkénti étkezésre. A túlhajszoltság miatt sajnos sokan reggel (sem) esznek, csak este hazaérve viszik be az egész napos ételmennyiséget, ami persze mindenki számára logikus, hogy nem helyes.

 Ajánlom az ételek pakkolását, illetve minden esetben legyen otthon olyan étkezési opciónak megfelelő forrás, amit gyors előveszünk és meg tudunk enni/el tudunk pakolni. Például zabszelet, protein szelet, tortilla tekercs, teljes kiőrlésű szendvics, akár cottage cheese,  zsírszegény túró, esetleg olajos magvak, korpovit keksz. Az életmódváltás is befektetéssel jár. Én például sokszor éjszaka kezdek el főzni, de mindig úgy fekszek le, hogy a másnapi ételadagok be vannak porciózva mind magam, mind párom részére.

(A képen látható látható pakkok egy versenydiétába illő étkezés: hal és zöldség)

36049446_10214503796061978_7633346655357501440_n.jpg

Megosztod velünk egy napi étrended?

Persze, szíves örömest.

  • Egy átlagos napot tekintve minden reggel felkelést követően iszok 3-4 dl vizet frissen csavart citrommal. Átlagosan 3-4 óránként étkezek, ez napi 5 étkezést jelent (reggeli, tízórai, ebéd, uzsonna, vacsora és edzés utáni turmix). Mivel nekem gyors az anyagcserém, ezért szükség van a többszöri kicsi étkezésre és a fehéjre típusomnak megfelelően pedig kevés ch (szénhidrát) és magas fehérjebevitelem van.
  • Reggeli opciók:  zabkása, Szafis zsemléből készült szendvics zöldségekkel, rántotta,zsírszegény túró friss szezonális gyümölcsökkel, olajos magvakkal.
  • Tízórai opciók: valamilyen turmix vagy zöldségekből, vagy gyümölcsökből vagy akár egy fehérje turmix, de néha olajos magvak, akár egy cottage cheese zöldségekkel.
  • Ebéd opciók: mindig valamilyen hús zöldségekkel: csirke, pulyka, hal (ami nagyon ritka) és valamilyen szénhidrát: jázmin rizs, édesburgonya, bulgur, kuszkusz, köles, de akár szója vagy durum tészta.
  • Tízórai: szintén valamilyen fehérjedús étel, pl. egy túrós palacsinta vagy akár egy protein szelet vagy az ebéd megmaradt része. Az edzéseim előtt mindig viszek be szénhidrátot is.
  • Edzést követően (heti 3-4 alkalommal) mindig egy fehérje turmix, és a vacsorám 1 órán belül el is fogyasztom.
  • Vacsora: tonhalsaláta, hús zöldséggel, akár megint túróból vagy tojásból készült ételek. 

 

36035711_10214503795701969_6695314884399202304_n.png36064509_10214503795101954_269222435742547968_n.jpg

Megosztasz a blog olvasóival egy diétás, üde nyári finomságot?

Mindegy, hogy édesség, saláta amit gondolsz…

Hmmm ezer van :) De akkor egy igazán pikáns ebédet választok, ami egyrészt az édes és a sós ízek kombinációja. Ez egy sajtos, csirkés dinnyesaláta. A nyár igazi hűsítő gyümölcse a görögdinnye, imádom a sajtot, így ez az egyik kedvenc nyári ebédem.

A hozzávalói mind érzésre vannak:

  • görögdinnye,
  • uborka, hagyma,
  • light mozzarella és/vagy feta sajt,
  • só (én csínján bánok vele),
  • bors,
  • sült csirke- vagy pulykamell kockák,
  • olívabogyó.
  • Az elkészítése is egyszerű és gyors:
  • a dinnyét és az uborkát felkockázzuk,
  • a hagymát felkarikázzuk,
  • majd összekeverjük őket.
  • Ezután hozzáadjuk a sajtot (ha mini mozzarellánk van, akkor nem kell felvágni, ha nagy, akkor igen) és a húsokat
  • .Végül fűszerezzük a salátát, esetleg leönthetjük tökmagolajjal például, és még akár sótlan mogyorót is adhatunk hozzá. Hűtőbe téve hagyjuk az ízeket összeérni és utána már fogyaszthatjuk is!

 

36263682_1972468309487434_6450362325298839552_n.jpg

Szólj hozzá

riport fitt fitness nyári saláta napi étrend diéta terv fitness motiváció kérdezz profit hiteles fitt tanácsok Guba Anikó fitness edző válaszol fitten és egészségesen recept ötlet dinnye és csirkehús tudj meg többet a diétáról fitten okosan