2018. feb 01.

Zsidótojás, kicsit másképp, ha már unod a rántottát

írta: Marylou2121
Zsidótojás, kicsit másképp, ha már unod a rántottát

Diétázz lazán

 Most így február kezdetén, szerintem mindenkiben elkezd lassan a tenni akarás motoszkálni. Elkezdjük látogatni a télen kiüresedett fitnesstermeket, a boltokban megjelennek, az otthon is funkcionáló gépek, vagy ha megvannak, leporoljuk őket.

Előkerülnek a Rubint Réka felvételek, a szekrény tetejéről a szikkadt fehérjeporok és sorolhatnám...

  Személyesen soha nem rajongtam az edzőtermek gépiesített világáért, inkább azokért a mozgás formákért ahol csapatban, szórakozunk, izzadunk, nevetünk. Ilyen a spinning, az aero mozgások, jóga, úszás, pilates a rúd fitness, táncos mozgások, labdás játékok. Ezek szerintem kevésbé megunhatóak, jó barátságok szövődnek és a társaságban kialakul valami megfoghatatlan, és emberi kommunikáció álltal kifejezhetetlen érzés ami tovább lendíti az embert a fáradhatatlanság felé. És ne feledd, csak elindulni nehéz...

De nézzük a diétába abszolút beilleszthető receptet: 

Hozzávalók:     

  • Tojás   (4db)
  • dijoni mustár  (1 evőkanál)
  • hagyma/  snidling/medvehagyma (izlés szerint, egy közepes fej fehér (főzőhagymának is nevezett) hagyma 1/4- ét használtam)
  • fokhagyma  (1 gerezd)
  • túró              (2 kanál)
  • friss petrezselyem  
  • bors
  • vegeta
  • bors
  • szerecsendió
  • kurkuma

 

  • A tojásokat ( 4 db-ból készítettem) feltesszük annyi vízben, hogy ellepje, érdemes hideg, sós vízben kezdeni. Forrástól számítva 10 perc elegendő, hogy kemény sárgájú legyen. 

A só azért fontos mert így a héja könnyebben eltávolítható, illetve azt tudnunk kell, hogy a régebbi tojásoknak nehezebben szedhető le a héja. De van sokféle praktika, bár úgy gondolom, hogy az igazán friss tojásnál nem kéne gond legyen ezzel, de ha mégis, szoktak egy kanál ecetet tenni a vízbe, szódabikarbónát vagy mikor elkészül azonnal hideg vízbe tenni, de az is egy jó megoldás lehet ha pucoláshoz enyhén megnyitjuk a vizet és alatta hámozunk.

  • A megfőtt, kihűlt tojásokat, meghámozzuk és félbe vágjuk. 
  • A sárgáját óvatosan kikaparjuk egy tálba, villával összenyomkodjuk, ehhez fogjuk a többi hozzávalót keverni
  • egy kanál dijoni mustárt, a túrót két nagy kanállal, a rendkívül apróra vágott hagymát, fokhagymát, friss petrezselymet, ízlés szerint a fűszereket. Ezek közül a szercsendió amivel óvatosan kell bánnunk, mert jellegzetes íze van. A kurkuma gyönyörű sárga színt fog adni a masszának. Olyan állagú kell legyen, hogy ezt visszatudjuk tölteni a félbe vágott tojásokba. Azaz formázható masszát kapjunk. A képen láhatjátok, hogy én meg is púpoztam, tehát nem sajnáltam a visszatöltésnél.
  • Természetesen a recept variálható, pláne főzés terén jártas Hölgyek, Urak számára. 
  • Aki pedig nem jártas annak azt tudom javasolni, hogy a fűszerekből egy csipettel nem nyúlhat félre, viszont mindig kóstolgatni kell miután beletettünk valamit, szerintem ez a főzés alapja és sokan ezt felejtik el, és ha kóstólgatunk főzés közben kizárt, hogy nagyon rosszul csináljuk a fűszerezést.

( Ha nagyon egyedi, különleges alkalomra készíted tehetsz hozzá plusszban libamájat, a tojás sárgájához keverve, vagy külön szervízelve.  (Csirkemájjal is készítik).

lengyel_tojas.jpg

Eltarthatóságát illetve, hűtőben tároljuk, 2 napon belül fogyasszuk el.

Vitamintartalma: a tojásban jelentős mennyiségű az A-, a B2-, a D- és az E-vitamin-, valamint a karotintartalom. "A jó minőségű tojássárgájában egy felnőtt ember napi A-vitamin-szükségletének egyharmada halmozódik fel, D-vitamin-tartalma pedig a tőkehalmáj után a legnagyobb"

A szám a tyúk tartásának körülményeire utal, utána következik az országkód (Magyarországon HU)
  • 0 – "biotojás" – a tyúkokat hagyományosan tartották, és a takarmány is vegyszermentes volt
  • 1 – a tyúkokat hagyományosan tartották, ám esetenként gyógyszeres-vegyszeres táppal kezelték
  • 2 – csarnokban, mély alomban, rudakon tartott állatok, csőrlevágással
  • 3 – ipari körülmények között tartott tyúkok, csőrlevágott állatok, vegyszeres táppal és gyógyszerekkel etetve[3]

A tojás a kereskedelemben az egész világon hasonló módon, csomagolásban kerül forgalomba.

A recept hasonlít a lengyel tojás"hoz, amit zsidótojásnak is neveznek, csak egy felspékelt változatát mutattam be nektek, pláne ha már unnátok a rántottát. :-)

A ZSIDÓTOJÁS az askenázi zsidó konyha étele, akárcsak a sólet. A szombati (sabbath) ebéd előételeként fogyasztották és fogyasztják ma is. Mózes második könyvében (20.8-11) így szól az írás a szombatról: “Emlékezzél meg a nyugalom napjáról és szenteld meg azt. Hat napon át dolgozz és végezd mindenféle munkádat! De a hetedik nap a te Istenednek, az Örökkévalónak nyugalomnapja. Semmiféle munkát ne végezz azon se te, se fiad, se leányod, se szolgád, se szolgálód, se alattvalód, se a kapuidon belül tartózkodó jövevény.” 

Jó étvágyat

Kale Orexe! - görög
Smakelijk eten! - holland
Enjoy your meal! - ír
Smacznego! - lengyel
Iabu apetiti! - lett
Skanaus! v. Gero apetito! - litván
Gudden Appetit! - luxemburgi
Good appetite! - máltai
Guten Appetit! - német
Buon appetito! - olasz
Bom apetite! - portugál
Buen provecho! v. Buen apetito! - spanyol
Smarlig maltid! - svéd
Dobru chut! - szlovák
Dober tek! - szlovén
Afiyet olsun! - török
Dobar tek! - horvát
Pofta buna! - román

Szólj hozzá